CANG ZHU

Nazwa chińska (pin yin):
Cang Zhu

Nazwa łacińska:
Atractylodis, Rhizoma

Nazwa polska:
Atraktylód, Kłącze

Cena:0,679zł/g

Działanie i wskazania
Silnie osusza wilgoć i wzmacnia śledzionę: w przypadkach, gdy wilgoć blokuje środkowy ogrzewacz oraz zwalnia i blokuje funkcje transportu i transformacji śledziony, którego objawami jest osłabienie apetytu, biegunka, rozpieranie i ucisk w nadbrzuszu, zmęczenie, nudności, wymioty oraz gruby lepki nalot na języku. Rozpędza wiatr i wydala wilgoć: przy bolesnych zablokowaniach wywołanych przez wtargnięcie wiatru, zimna i wilgoci do kanałów kończyn. Wyprowadza wilgoć z dolnego ogrzewacza: w przypadkach, gdy wilgoć i gorąco przesuwają się w dół, obrzęku i bólu stawów oraz upławach. Pobudza pocenie i uwalnia Powierzchnię: przy bólach głowy i bólu całego ciała, braku potów i/lub sączących się owrzodzeniach typu yin z powodu wpływu wiatru, wilgoci i zimna. Poprawia widzenie: przy nocnej ślepocie; przy osłabionym widzeniu z odczuciem "piasku w oczach".

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w przypadkach nadmiernego pocenia z powodu niedoboru Qi lub przy niedoborze Yin z wewnętrznym gorącem. Ostrożnie stosować przy luźnych, wodnistych stolcach.

Smak
Ostry, gorzki

Dawkowanie
4,5 - 9 g

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.

×