CHEN PI
Nazwa chińska (pin yin):
Chen Pi / Ju Pi / Chen Ju Pi
Nazwa łacińska:
Citri reticulatae, Pericarpium
Nazwa polska:
Mandarynka, Owocnia (Skórka) z dojrzałych owoców
Działanie i wskazania
Reguluje Qi, wzmacnia funkcje transportu śledziony, reguluje Środek i rozluźnia przeponę: przy zastoju Qi śledziony i żołądka, z takimi objawami jak rozpieranie w okolicy brzucha i nadbrzusza, pełność i odbijania, wzdęcia, nudności i wymioty. Pobudza krążenie Qi, kierując ją w dół: przy nudnościach i wymiotach. Osusza wilgoć i przekształca śluz: przy kaszlu wywołanym przez wilgotny śluz, z odczuciem zaciśnięcia klatki piersiowej i/lub przepony oraz obfitą, lepką plwociną; przy obecności mętnej wilgoci blokującej Środek, z odczuciem zaciśnięcia klatki piersiowej, rozpieraniem w brzuchu, brakiem apetytu, zmęczeniem, luźnymi stolcami oraz grubym, tłustym nalotem na języku.
Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w przypadkach suchego kaszlu z powodu niedoboru Qi lub Yin. Ostrożnie stosować, w przypadku czerwonego języka oraz w przypadkach gorącego śluzu, kaszlu wywołanego przez suche gorąco lub przy krwiopluciu.
Smak
Ostry, gorzki
Dawkowanie
3 - 9 g
Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.