FU LING
Nazwa chińska (pin yin):
Fu Ling
Nazwa łacińska:
Poria
Nazwa polska:
~
Działanie i wskazania
Pobudza diurezę i usuwa wilgoć: przy utrudnionym oddawaniu moczu, biegunce lub obrzękach z powodu zastoju płynów lub wilgoci; przy skąpomoczu wynikającym z obecności wilgotnego gorąca; przy krwiomoczu. Tonifikuje śledzionę i harmonizuje środkowy ogrzewacz: przy niedoborze w śledzionie powodującym wilgoć, z takimi objawami jak osłabienie apetytu, biegunka i rozpieranie w brzuchu. Tonifikuje śledzionę i przekształca śluz: przy niedoborze w śledzionie z obecnością zgęstniałych płynów lub śluzu poruszającego się do góry, z takimi objawami jak ból głowy, palpitacje, zawroty głowy oraz gruby i tłusty nalot na języku. Uspokaja serce i wycisza Ducha: przy palpitacjach, bezsenności i roztargnieniu.
Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w przypadkach częstego i obfitego oddawania moczu z powodu niedoborowego zimna. Nie zaleca się przyjmowania w dużych dawkach lub przez długi czas.
Smak
Słodki, łagodny
Dawkowanie
9 - 15 g
Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.