Wyszukiwarka

Zioła chińskie

GUI ZHI

Nazwa chińska: Gui Zhi
Nazwa łacińska: Cinnamomi, Ramulus
Nazwa polska: Cynamonowiec wonny, Gałązka

GUI ZHI - Cinnamomi, Ramulus

Działanie i wskazania
Reguluje poziom Qi odżywczej (Ying Fen) i Qi ochronnej (Wei Fen): przy ataku zewnętrznego zimna, z wewnętrznym niedoborem w tle, gdy poty nie przynoszą poprawy stanu. Ogrzewa kanały i rozprasza zimno: przy bólu wynikającym z bolesnego zablokowania przez wpływ wiatru, zimna i wilgoci w stawach, kończynach, a szczególnie w barkach; przy problemach ginekologicznych, np. przy bolesnym miesiączkowaniu z powodu zablokowania krążenia krwi przez zimno. Odblokowuje Yang i porusza Qi: przy obrzękach z powodu nagromadzenia zimnego śluzu lub złego krążenia Qi wynikającego z osłabienia Yang. Rozgrzewa i ułatwia krążenie Yang Qi w klatce piersiowej: przy palpitacjach z powodu zablokowania Yang Qi w klatce piersiowej, które mogą wynikać z zastoju lub niedoboru. Ogrzewa i ułatwia krążenie krwi w naczyniach: przy bolesnym miesiączkowaniu z obecnością (lub bez) palpacyjnie wyczuwalnych mas brzusznych.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w przypadkach chorób gorączkowych z gorąca, przy niedoborze Yin z objawami gorąca oraz gorąca krwi z wymiotami. Ostrożnie stosować w czasie ciąży lub przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym.

Smak
Ostry, słodki

Dawkowanie
3 - 9 g

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.