GAN CAO

Nazwa chińska (pin yin):
Gan Cao

Nazwa łacińska:
Glycyrrhizae, Radix

Nazwa polska:
Lukrecja, Korzeń

Cena:0,225zł/g

Działanie i wskazania
Tonifikuje śledzionę i pomnaża Qi: powszechnie stosowane przy niedoborze w śledzionie, z takimi objawami jak krótki oddech, zmęczenie i luźne stolce; przy niedoborze Qi i krwi, z palpitacjami i nieregularnym lub niemiarowym tętnem. Nawilża płuca i powstrzymuje kaszel: przy kaszlu i duszności; może być używane zarówno przy zimnie jak i gorącu w płucach. Oczyszcza gorąco i redukuje ognistą toksyczność: przy czyrakach, wrzodach lub zapaleniu gardła z powodu ognistej toksyczności. Łagodzi i harmonizuje działanie innych ziół: dzięki temu, że jest termicznie neutralne oraz ma słodki smak, może harmonizować zbyt zimną lub zbyt gorącą naturę innych ziół oraz łagodzić zbyt drastyczne ich działanie.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w przypadkach nadmiaru wilgoci, nudności lub wymiotów. Przyjmowane przez długi czas, może spowodować nadciśnienie i/lub obrzęki. Może spowodować osłabienie funkcji tarczycy oraz zmniejszyć tempo podstawowej przemiany materii.

Smak
Słodki

Dawkowanie
2 - 12 g

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.

×