Huang Lian / Chuan Lian - Coptidis, Rhizoma - Cynowód, Kłącze

HUANG LIAN

Nazwa chińska (pin yin):
Huang Lian / Chuan Lian

Nazwa łacińska:
Coptidis, Rhizoma

Nazwa polska:
Cynowód, Kłącze

Cena:0,749zł/g

Działanie i wskazania
Oczyszcza ogień i redukuje toksyczność: przy objawach gorąca ze wznoszącym się gwałtownie ogniem, co manifestuje się jako wysoka gorączka, rozdrażnienie, dezorientacja, delirium, czerwony język oraz pełne i szybkie tętno; przy nadmiarowym, toksycznym gorącu z bólem i zaczerwienieniem oczu, bólem gardła, czyrakiem pojedynczym lub mnogim oraz ropniem. Oczyszcza gorąco i usuwa wilgoć: przy wilgotnym gorącu w żołądku lub jelitach, które objawia się jako biegunka bakteryjna lub niebakteryjna; przy wymiotach i/lub kwaśnych odbijaniach z powodu gorąca w żołądku. Oczyszcza ogień serca: przy rozdrażnieniu i bezsenności z powodu braku połączenia pomiędzy sercem a nerkami. Oczyszcza gorąco i powstrzymuje krwawienia: przy krwawieniach z nosa, obecności krwi w stolcu lub moczu oraz przy wymiotach z powodu zbyt gwałtownego krążenia gorącej krwi. Usuwa ogień żołądka: przy zaburzeniach trawienia ze smrodliwym oddechem lub odbijaniami o gnilnym zapachu. Miejscowo oczyszcza gorąco: miejscowo przy zaczerwienieniu i bolesności oczu oraz przy owrzodzeniach jamy ustnej i języka.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane przy niedoborze Yin oraz w przypadkach nudności i wymiotów z powodu niedoborowego zimna w żołądku; przy biegunce z powodu niedoboru w śledzionie i nerkach. Nie zaleca się długotrwałego przyjmowania zioła, ponieważ może ono zniszczyć Qi śledziony i żołądka. Nie powinno być przyjmowane z wieprzowiną.

Smak
Gorzki

Dawkowanie
1,5 - 9 g

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.

×