Mu Dan Pi / Dan Pi - Moutan, Cortex radicis - Piwonia drzewiasta, Kora korzenia

MU DAN PI

Nazwa chińska (pin yin):
Mu Dan Pi / Dan Pi

Nazwa łacińska:
Moutan, Cortex radicis

Nazwa polska:
Piwonia drzewiasta, Kora korzenia

Cena:0,234zł/g

Działanie i wskazania
Oczyszcza gorąco i ochładza krew: przy gorącu na poziomie Xue Fen w przebiegu chorób gorączkowych z gorąca, z takimi objawami jak krwawienie z nosa, obecność krwi w odkrztuszanej plwocinie, wymioty i krwawienie podskórne; przy skróceniu cyklu i obfitych miesiączkach z powodu gorąca krwi. Oczyszcza niedoborowy ogień: przy niedoborze Yin z objawem "parowania" kości, zwłaszcza jeśli wynika to z chorób gorączkowych z gorąca. Wskazane zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie ma potów. Pobudza krążenie krwi i rozprasza zastój krwi: przy zastoju krwi w wątrobie, braku miesiączki, palpacyjnie wyczuwalnych masach brzusznych, guzkach; przy siniakach z powodu urazu. Oczyszcza wznoszący się ogień wątroby: przy bólu głowy i oczu, bólu w bokach ciała, uderzeniach gorąca do głowy oraz bolesnej miesiączce. Usuwa ropę i zmniejsza obrzęki: stosowane miejscowo przy twardych, niedojrzałych czyrakach lub wewnętrznie przy ropniach jelitowych.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w przypadkach chorób z zimna, w czasie cięży, przy obfitych miesiączkach lub niedoborze Yin z silnymi potami. Podczas stosowania powinno się unikać spożywania czosnku.

Smak
Ostry, gorzki

Dawkowanie
6 - 12 g

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.

×