NIU XI (HUAI)

Nazwa chińska (pin yin):
Niu Xi / Huai Niu Xi

Nazwa łacińska:
Achyranthis, Radix

Nazwa polska:
Grzebyk, Korzeń

Cena:0,289zł/g

Działanie i wskazania
Pobudza krążenie krwi i usuwa zastoje: w przypadkach zastoju krwi z brakiem miesiączki, bolesnym miesiączkowaniem lub zatrzymaniem odchodów połogowych. Wzmacnia ścięgna i kości oraz wytrzymałość stawów: przy bólu w dolnej części pleców i kolanach z powodu niedoboru. Oczyszcza wilgotne gorąco w dolnym ogrzewaczu: w przypadkach wilgotnego gorąca, które przesuwa się w dół, dając takie objawy jak ból kolan lub bolesne zablokowanie dolnej części pleców przez wilgoć; pomocniczo w leczeniu bolesnej dysfunkcji układu moczowego z powodu kamicy, której towarzyszą krwiomocz i ból w dolnej części pleców. Porusza krew w dół: przy zbyt gwałtownym przepływie gorącej krwi w górnym ogrzewaczu lub przy wznoszącym się ogniu wynikającym z niedoboru Yin, z takimi objawami jak krwawienie z nosa, krwawienie dziąseł i ból zębów; przy wznoszącym się Yang wątroby z zawrotami głowy i niewyraźnym widzeniem.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w czasie ciąży. Przeciwwskazane w przypadkach biegunki z powodu niedoboru w śledzionie, nadmiernego krwawienia miesiączkowego lub nasieniotoku wynikającego ze słabości Yuan Qi.

Smak
Gorzki, kwaśny

Dawkowanie
9 - 15 g

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.

×