Rou Gui - Cinnamomi, Cortex - Cynamonowiec wonny, Kora (Cynamon)

ROU GUI

Nazwa chińska (pin yin):
Rou Gui

Nazwa łacińska:
Cinnamomi, Cortex

Nazwa polska:
Cynamonowiec wonny, Kora (Cynamon)

Cena:0,198zł/g

Działanie i wskazania
Ogrzewa nerki i wzmacnia Yang: przy chorobach wynikających z osłabienia Yang nerek i wyczerpania Ming Men, z takimi objawami jak niechęć i obawa przed zimnem, zimne kończyny, słabość pleców, impotencja i częstomocz; przy wyczerpaniu Yang śledziony i nerek z bólem brzucha i odczuciem zimna, osłabieniem apetytu i biegunką; przy duszności wynikającej z niezdolności nerek do uchwycenia Qi płuc. Kieruje Yang z powrotem do jego źródła: przy leczeniu wznoszącego się, niedoborowego Yang, z takimi objawami jak nagłe czerwienienie się twarzy, trudności w oddychaniu; bardzo silne poty, odczucie słabości i zimna w kończynach dolnych, niedoborowe tętno bez korzenia; przy innych przypadkach z objawami gorąca w górnej części ciała, jak suchość ust oraz ból gardła lub głowy, które nasilają się wieczorem, z objawami zimna w części dolnej, np. ból dolnej części pleców, zimne nogi, biegunka, słabe tętno na pozycjach chi. Rozprasza głęboko zagnieżdżone zimno, ogrzewa i odblokowuje kanały i naczynia oraz łagodzi ból: przy głęboko umiejscowionym zimnie powodującym zastój Qi i krwi, z takimi objawami jak brak lub bolesna miesiączka, bolesne zablokowanie przez wpływ zimna i wilgoci, czyraki typu yin (zwykle wklęsłe, sączące przejrzysty płyn) oraz trudno leczące się ropnie i wrzody. Pobudza wytwarzanie Qi i krwi: razem z tonikami Qi i krwi, pomocniczo w leczeniu przewlekłego niedoboru Qi i krwi.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w przypadkach niedoboru Yin z oznakami gorąca, nadmiaru wewnętrznego gorąca oraz gwałtownego krążenia gorącej krwi. Ostrożnie stosować w czasie ciąży.

Smak
Ostry, słodki

Dawkowanie
1,5 - 4,5 g

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.

×