Wu Zhu Yu / Wu Yu - Evodiae, Fructus

WU ZHU YU

Nazwa chińska (pin yin):
Wu Zhu Yu / Wu Yu

Nazwa łacińska:
Evodiae, Fructus

Nazwa polska:
Ewodia, Owoc

Cena:0,850zł/g

Działanie i wskazania
Rozprasza zimno i ogrzewa środek, porusza zastój w kanałach wątroby i łagodzi ból: przy zastoju w kanałach wątroby i żołądka wynikających z wpływu zimna lub obecności śluzu, z takimi objawami jak ból głowy, ból w nadbrzuszu z nudnościami, osłabione odczuwanie smaków, blady język i słabe lub strunowate tętno; przy chorobach przepuklinowych z powodu zimna w obszarach, przez które przechodzą kanały wątroby. Kieruje zbuntowaną Qi w dół i zatrzymuje wymioty: przy bólach w bokach ciała, kwaśnym zarzucaniu z żołądka do przełyku oraz przy strunowatym, szybkim tętnie i czerwonym języku z powodu dysharmonii między wątrobą a żołądkiem. Ogrzewa śledzionę, zatrzymuje biegunkę i wydala wilgotne zimno: przy biegunce z powodu niedoborowego zimna w śledzionie i nerkach lub przy syndromie "leg Qi" z zimną wilgocią.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w przypadkach niedoboru Yin z oznakami gorąca. Nie powinno być stosowane przez długi czas, ponieważ jest bardzo osuszające i może uszkodzić Qi. Przedawkowanie może doprowadzić do niezwykle silnego wysuszenia gardła.

Smak
Ostry, gorzki

Dawkowanie
3 - 9 g

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.

×