Chai Hu - Bupleuri, Radix - Przewiercień, Korzeń

CHAI HU

Nazwa chińska (pin yin):
Chai Hu

Nazwa łacińska:
Bupleuri, Radix

Nazwa polska:
Przewiercień, Korzeń

Cena:0,565zł/g

Działanie i wskazania
Łagodzi objawy warstwy Shao Yang i obniża gorączkę: przy objawach warstwy Shao Yang takich jak naprzemiennie dreszcze i gorączka, gorzki smak w ustach, ból w bokach ciała, rozdrażnienie, wymioty i duszność. Rozprowadza Qi wątroby i łagodzi objawy zablokowania: przy zastoju lub zablokowaniu Qi wątroby, z takimi objawami jak zawroty i zawirowania głowy, bóle w bokach ciała i klatce piersiowej, emocjonalna niestabilność oraz problemy miesiączkowe; przy dysharmonii pomiędzy wątrobą a śledzioną, z bólem w bokach ciała i nadbrzuszu, dusznością, wzdęciami, nudnościami i niestrawnością. Unosi Yang Qi w przypadkach niedoboru w śledzionie i żołądku: przy hemoroidach, wypadaniu odbytu lub macicy oraz przy biegunce, których przyczyną jest opadnięcie Qi śledziony.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w przypadkach kaszlu z powodu niedoboru Yin lub ognia wątroby, który wznosi się do głowy. Zioło może czasami wywołać nudności i wymioty - należy wtedy zredukować dawkę.

Smak
Gorzki, ostry

Dawkowanie
3 - 12 g

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.

×