Przygotowanie wywaru

Sposób przygotowania wywaru z ziół wpływa na właściwości lecznicze ziół i w związku z tym, dokładny przepis, uwzględniający zarówno składniki, jak i zdiagnozowany syndrom oraz inne czynniki, powinien być podany przez osobę sporządzającą recepturę ziołową dla konkretnego przypadku.

Poniżej podajemy jedynie ogólne, podstawowe zasady przygotowania wywaru z ziół.

Naczynie

Naczynie do przygotowania wywaru powinno równomiernie przewodzić ciepło oraz oczywiście powinno być odporne na wysoką temperaturę. Naczynie powinno być wykonane z materiałów, które nie wchodzą w reakcję ze składnikami czynnymi ziół. Z tego względu, nie należy używać garnków z aluminium, miedzi lub stali. Do przygotowania wywaru z ziół zalecane są naczynia ceramiczne i szklane oraz emaliowane.

Woda

Woda do przygotowania wywaru powinna być czysta, świeża, pozbawiona zanieczyszczeń i zapachu. Zalecana jest woda źródlana o niskiej zawartości składników mineralnych, jednak również woda wodociągowa z większości wodociągów jest jak najbardziej odpowiednia.

Namaczanie

Większość ziół namacza się przed gotowaniem. Do naczynia należy wsypać przygotowaną (odważoną) porcję ziół i wlać tyle zimnej wody, aby jej lustro znajdowało się około 2 cm nad wierzchnią warstwą ziół. W przypadku ziół twardych, lepkich, wymagających długiego czasu gotowania, należy nalać więcej wody, mając na uwadze jej odparowywanie w czasie gotowania. Większość ziół pozostawiamy w zimnej wodzie na około 20 - 30 minut. Owoce i nasiona powinny moczyć się około 1 godziny zanim rozpoczniemy gotowanie.

Gotowanie

Gotowanie należy przeprowadzać pod przykryciem, aby zminimalizować ilość parujących składników i wody. W pierwszej fazie gotowania ustawiamy silny płomień, aby szybko doprowadzić wodę do wrzenia. Po zagotowaniu się wody zmniejszamy płomień i gotujemy na wolnym ogniu od 5 do 20 minut. Zioła twarde gotujemy około 30 minut. Należy pamiętać, że czas gotowania uzależniony jest od konkretnego zioła i od efektu jaki chcemy uzyskać. Zdarza się, że określone zioło w pewnych sytuacjach gotujemy krócej lub dłużej. W przypadku wieloskładnikowych mieszanek ziołowych, dla których czas gotowania jest różny dla poszczególnych składników, rozpoczynamy od ziół wymagających najdłuższego gotowania i kolejno dodajemy zioła wymagające czasu krótszego. Gotowy wywar należy odcedzić. Pozostałe zioła można ponownie zalać zimną wodą i ponownie gotować robiąc kolejny wywar. Z jednej porcji ziół można uzyskać dwa, a nawet trzy wywary, które często łączy się ze sobą.

×