Wyszukiwarka

Przygotowanie wywaru

Ziołolecznictwo » Przygotowanie wywaru

Przygotowanie właściwego wywaru z ziół w warunkach domowych nie jest trudne, wymaga jedynie trochę czasu i przestrzegania określonych zasad.

Należy pamiętać, że długość i sposób gotowania wpływa na właściwości lecznicze ziół i w związku z tym, dokładny przepis przygotowania wywaru z ziół, uwzględniający zarówno składniki jak i zdiagnozowany syndrom, wiek, płeć i inne czynniki, powinien być podany przez osobę posiadającą odpowiednią wiedzę w zakresie ziołolecznictwa.

Poniżej podajemy ogólne, podstawowe zasady przygotowania wywaru z ziół.

Informacje ogólne

Naczynie do przygotowania wywaru powinno być wykonane z materiałów, które nie wchodzą w reakcję ze składnikami czynnymi ziół. Jednocześnie powinno równomiernie przewodzić ciepło oraz być odporne na wysoką temperaturę.
Naczynia metalowe, z miedzi i stali, w tym również popularne garnki ze stali kwasoodpornej nie są odpowiednie do przygotowania wywaru z ziół, ponieważ metal może wchodzić w reakcję z różnymi składnikami ziół, co może powodować zmianę ich właściwości leczniczych.
Zalecane są naczynia ceramiczne i szklane oraz emaliowane.

Woda do przygotowania naparu powinna być czysta, świeża, pozbawiona zanieczyszczeń i zapachu. Zalecana jest woda źródlana o niskiej zawartości składników mineralnych, jednak również woda wodociągowa z większości wodociągów jest jak najbardziej odpowiednia.

Najlepszym źródłem ciepła, potrzebnym do gotowania ziół jest naturalny ogień, jednak w warunkach domowych można go z powodzeniem zastąpić kuchenką gazową, a w przypadku jej braku, kuchenką elektryczną. W żadnym wypadku nie należy używać kuchenek mikrofalowych.

Przygotowanie wywaru

Przed gotowaniem, zioła należy namoczyć. Do naczynia wsypujemy przygotowaną (odważoną) porcję ziół. Następnie wlewamy tyle zimnej wody, aby jej lustro znajdowało się około 2 cm nad wierzchnią warstwą ziół. Jeżeli stosujemy zioła twarde, lepkie lub wymagające długiego procesu przygotowania, wówczas wlewamy więcej wody. W przypadku ziół sypkich lub ziół, których aktywne składniki mogą odparować, poziom wody powinien być równy z warstwą ziół. Większość ziół pozostawiamy w zimnej wodzie na około 20 - 30 minut. Owoce i nasiona powinny się moczyć około 1 godziny nim rozpoczniemy przyrządzanie wywaru.

Gotowanie należy przeprowadzać pod przykryciem, aby zminimalizować ilość parujących składników i wody. W pierwszej fazie gotowania ustawiamy silny płomień (dużą moc kuchenki elektrycznej), aby szybko doprowadzić wodę do wrzenia. Po zagotowaniu się wody zmniejszamy płomień (moc) i gotujemy na wolnym ogniu przez około 5 - 10 minut. Zioła twarde gotujemy około 30 minut. Czas gotowania ziół jest uzależniony od konkretnego zioła. Nawet jedno i to samo zioło, w zależności od zastosowania, może wymagać różnego czasu gotowania. W przypadku wieloskładnikowych mieszanek ziołowych dla których czas gotowania jest różny, rozpoczynamy od ziół wymagających najdłuższego gotowania i kolejno dodajemy zioła wymagających czasu krótszego.

Gotowy wywar należy odcedzić, a pozostałe zioła zalać ponownie świeżą, zimną wodą.
Z jednej dawki ziół możemy zrobić dwa, a nawet trzy wywary.