Wyszukiwarka

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo » Ziołolecznictwo

Zanim pojawiły się koncerny farmaceutyczne, proponujące złoty środek na wszystko w postaci łatwej do połknięcia pigułki, ludzie leczyli się sami używając dostępnych składników. Były to najczęściej zioła rosnące w okolicy, którą zamieszkiwali. Wiedza na temat stosowania ziół była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Babcie leczyły ziołami matki, matki swoje córki, aż z czasem pojawili się zielarze zgłębiający tajniki ziołolecznictwa, potrafiący odkryć przyczynę choroby i zastosować odpowiednie zioło lub mieszankę ziół. Dawni lekarze, nazywani dziś powszechnie szamanami i znachorami, a tylko przez nielicznych mędrcami, kładli podwaliny pod współczesną medycynę. Można powiedzieć, skomercjonalizowaną medycynę zachodnią, która wmawiając nam, że medycyna niekonwencjonalna, w skład której wchodzi również medycyna naturalna i tradycyjna medycyna chińska jest bezwartościowa, sama proponuje preparaty ziołowe wytwarzane z ziół znanych od tysięcy lat.

Początki ziołolecznictwa, stanowiącego ważną część Tradycyjnej Medycyny Chińskiej będącej systemem uzdrawiania opartego na funkcjonowaniu w harmonii z naturą, sięgają panowania Huang Di (Żółty Cesarz), około 2700 lat p.n.e. Istnieją dokumenty historyczne, potwierdzające leczenie ziołami w Babilonii i Asyrii ok. 2000 lat p.n.e. Medyczny Papirus Ebersa, powstały w Egipcie około 1550 r. p.n.e. zawiera około 700 lekarstw i 800 sposobów ich przyrządzania, w których wykorzystywano składniki roślinne. W starożytnej Gracji, ok. IV wieku p.n.e. rozwinęły się specjalizacje ludzi zajmujących się szukaniem, zbieraniem i przygotowywaniem ziół. Powstały składy oferujące zioła lekarzom i pacjentom, zwane po grecku apotheke. Od tego słowa pochodzi się dzisiejsze słowo apteka. Ziołolecznictwo było praktykowane w chrześcijańskich klasztorach, przy których uprawiano rośliny lecznicze. Szczególnie duży wkład wnieśli Benedyktyni, opracowujący popularne do dziś i skuteczne mieszanki ziołowe.

Tak jak przed wiekami, również dzisiaj zioła, mieszanki ziołowe, herbatki ziołowe odgrywają niepodważalnie dużą rolę w procesie przywracania równowagi fizjologicznej organizmu.
Pomagają zwalczyć przyczyny wielu chorób, zmniejszyć dolegliwości, a nawet przedłużyć życie. Leczenie ziołami odbywa się w sposób naturalny, można powiedzieć pierwotny, do którego organizm ludzki jest przystosowany na drodze ewolucji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że o ile nazwa zioła w naszym rozumieniu odnosi się wyłącznie do roślin o właściwościach leczniczych, o tyle Tradycyjna Medycyna Chińska określa tym terminem również szereg innych roślin, a nawet zwierząt i muszli mięczaków. Owoce i warzywa, o przyprawach nie wspominając, które normalnie spożywamy, są również ziołami, ponieważ podawane w odpowiedni sposób wpływają na nasze zdrowie.

Należy pamiętać, że zioła należy stosować w sposób umiejętny i świadomy. Leczenie ziołami powinno być konsultowane z lekarzem lub dyplomowanym zielarzem, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie ziołolecznictwa. Zioła zażywane w złych dawkach, herbaty ziołowe o złych proporcjach czy źle przygotowywane, mogą wyrządzić więcej krzywdy, niż przynieść korzyści.