DA HUANG
Nazwa chińska (pin yin):
Da Huang
Nazwa łacińska:
Rhei, Radix et Rhizoma
Nazwa polska:
Rabarbar (Rzewień), Korzeń i kłącze
Działanie i wskazania
Oczyszcza gorąco i usuwa nagromadzenia: przy wysokiej gorączce, obfitych potach, pragnieniu, zaparciu, odczuciu rozpierania i bólu brzucha, przy drgawkach, żółtym nalocie na języku i pełnym tętnie. Oczyszcza wilgotne gorąco: usuwa nagromadzenia wilgotnego gorąca przez pobudzenie wydalania stolca, szczególnie w przypadkach żółtaczki wywołanej przez wilgotne gorąco lub gorących chorób biegunkowych w stanie ostrym; przy bolesnych dysfunkcjach układu moczowego. Ochładza gorąco krwi: przy obecności krwi w stolcu z powodu krwawiących hemoroidów lub nagromadzenia gorąca w jelitach; przy zbyt gwałtownym krążeniu gorącej krwi, co manifestuje się jako wymioty krwawe lub krwawienie z nosa z równoczesnym zaparciem. Pobudza krążenie krwi i rozprasza zastoje: przy braku miesiączki, nieruchomych masach brzusznych lub umiejscowionym bólu z powodu zastoju krwi; przy zastoju krwi z powodu urazu lub ropnia jelitowego; w leczeniu świeżych i zadawnionych zastojów krwi. Oczyszcza gorąco blokujące poziom krwi (Xue Fen): przy gorączce, obrzęku i bólu oczu, odczuciu gorąca w oczach lub owrzodzeniach z ognistą toksycznością z powodu nadmiarowego gorąca blokującego poziom krwi. Oczyszcza gorąco i redukuje ognistą toksyczność: miejscowo zewnętrznie lub wewnętrznie przy oparzeniach lub zmianach skórnych wywołanych przez gorąco.
Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane przy chorobach na Powierzchni, przy niedoborze Qi i krwi oraz przy zimnie wynikającym z niedoboru w śledzionie i żołądku. Przeciwwskazane dla matek karmiących, ponieważ zawiera aktywne związki przenikające do mleka. Bardzo ostrożnie stosować w czasie ciąży, miesiączki oraz w okresie połogu.
Smak
Gorzki
Dawkowanie
3 - 12 g
Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.