Tian Nan Xing / Nan Xing - Arisaematis, Rhizoma - Arizema, Kłącze

TIAN NAN XING

Nazwa chińska (pin yin):
Tian Nan Xing / Nan Xing

Nazwa łacińska:
Arisaematis, Rhizoma

Nazwa polska:
Arizema, Kłącze

Działanie i wskazania
Osusza wilgoć i wydala śluz: przy kaszlu z odczuciem rozpierania i duszności z powodu obecności trudnej do odkrztuszenia plwociny. Przytłumia wewnętrzny wiatr, usuwa śluz z kanałów i łagodzi skurcze: przy zablokowaniu kanałów przez wewnętrzny wiatr i śluz, co powoduje zawroty głowy, drętwienie kończyn, porażenie twarzy, skurcze dłoni i stóp, tężec tylny, udar mózgowy, choroby napadowe i szczękościsk. Zmniejsza obrzmienie i łagodzi ból: miejscowo przy głęboko zakorzenionych wykwitach, wrzodach i czyraku mnogim; przy obrzękach z powodu urazów i zranień.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w czasie ciąży. Przeciwwskazane w przypadkach niedoboru Yin, obecności suchego śluzu lub suchego gorąca w płucach.

Smak
Gorzki, ostry

Dawkowanie
4,5 - 9 g

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.

×