TU SI ZI
Nazwa chińska (pin yin):
Tu Si Zi
Nazwa łacińska:
Cuscutae, Semen
Nazwa polska:
Kanianka chińska, Nasiono
Działanie i wskazania
Tonifikuje nerki, pomnaża Yin, zabezpiecza Esencję i zatrzymuje mocz: przy niedoborze Yang nerek, z takimi objawami jak impotencja, zmazy nocne, przedwczesny wytrysk nasienia, szum w uszach, częstomocz, silne bóle grzbietu i upławy. Tonifikuje nerki i wątrobę oraz poprawia widzenie: w przypadkach niedoboru Yin i Yang wątroby oraz nerek (np. niedobór Esencji), z takimi objawami jak zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia widzenia lub obecność błyskających punkcików w polu widzenia. Wspiera śledzionę i nerki oraz powstrzymuje biegunkę: przy biegunce, luźnych stolcach i braku apetytu z powodu jednoczesnego niedoboru w śledzionie i w nerkach. Uspokaja płód: w leczeniu zagrożenia poronieniem lub nawykowych poronień.
Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Nie powinno być używane w przypadkach ognia wynikającego z niedoboru Yin lub przy zaparciach i oddawaniu skąpej ilości ciemno zabarwionego moczu.
Smak
Ostry, słodki
Dawkowanie
9 - 15 g
Powyższe opisy zawierają określenia używane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (Traditional Chinese Medicine - TCM), w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z zakresu TCM mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM, lekarzem lub farmaceutą. Nazwy chińskie (pin yin), łacińskie i polskie na podstawie: TCM Wiki, American Dragon, Wikipedia. Działanie i wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia, smak oraz dawkowanie na podstawie: Materia Medica TCM.